Działki budowlane w Szczecinie to najczęściej poszukiwane z gruntów. Osoby prywatne liczą na postawienie na nich swojego domu lub traktują je jako pewną inwestycję. Dla deweloperów są to oczywiście miejsca pod dalsze zabudowy, które wzbudzają coraz większe zainteresowanie osób poszukujących potem mieszkań czy gotowych domów do kupienia. Na sporo ofert w ciekawych cenach możesz liczyć na Prawobrzeżu, ale w bazie Wielkiej Giełdy Nieruchomości posiadamy również propozycje z innych części miasta.

Spis treści
Na co patrzeć w kontekście takiego terenu?
Stawki na Prawobrzeżu
Zakup takiego terenu jako inwestycja?
Bezpieczeństwo i pewność
Kwestia zarobku i perspektywy czasowej inwestycji

Na co zwrócić uwagę w kontekście działek budowlanych na sprzedaż w Szczecinie?

Poszukując działek budowlanych na sprzedaż w Szczecinie trzeba kierować się paroma aspektami. Zapewne masz w głowie pewną wizję budynku, więc teren należy dobierać pod tym kątem. Jednym z kluczowych pytań jest także to gdzie chcesz mieszkać. Dla niektórych liczy się dobra komunikacja, dla innych priorytetem będzie dużo terenów zielonych wokół. Na pewno warto zainteresować się lokalną infrastrukturą, żeby nie okazało się, iż każdy wypad do sklepu okaże się dużą wyprawą. Koniecznie trzeba się zapoznać z dokumentem dotyczącym planu zagospodarowania przestrzeni, ponieważ to weryfikuje wszelkie koncepcje, ustanawiając co może powstać na takim obszarze, a co nie. Wreszcie upewnij się odnośnie statusu prawnego działki, żeby uniknąć potem przykrych niespodzianek.

Powierzchnia

Zabierając się za kupno działki na pewno masz wstępną wizję swojego przyszłego domu. Pod tym kątem trzeba rozpatrywać oferty gruntów, żeby wybrać właściwy do konkretnych celów. Trzeba uwzględnić wielkość, kształt i orientację terenu. Jeśli myślisz o budynku z wielkim ogrodem, to i sama powierzchnia musi być odpowiednio większa. Z kolei niektórzy chcą mieć jedynie mały, przydomowy ogródek czy trawnik, którego pielęgnacja nie będzie wymagała dużego wysiłku, więc w takiej sytuacji działka nie musi być taka duża. Jeżeli chodzi o samą formę, to zwykle najwygodniej buduje się na działkach w kształcie prostokąta lub ewentualnie kwadratu.

Budowa domu
fot. pixabay.com

Lokalizacja

Zawczasu zastanów się gdzie chciałbyś mieszkać. Tereny pod dom można kupić w samym mieście, na jego obrzeżach czy nawet poza jego granicami. Ważne są przy tym oczekiwania przyszłych domowników. Jeśli chcesz mieć własne, niezależne cztery ściany, ale nie tracić atutów mieszkania w dużym mieście, to wybierz coś możliwie bliżej centrum lub przynajmniej w dobrze skomunikowanych fragmentach którejś z dzielnic. Dużo osób buduje się jednak raczej na peryferiach, gdyż zależy im na ciszy oraz spokoju, a do miasta wolą dojeżdżać samochodem, gdy zachodzi taka potrzeba. W takim przypadku wciąż upewnij się czy w niedalekiej odległości można liczyć na podstawowe sklepy i obiekty usługowe czy inne punkty, takie jak przychodnie lub szkoły. W kontekście bardziej precyzyjnych aspektów, dobrze jest również upewnić się czy do działki doprowadzona jest utwardzona droga dojazdowa i media. W przeciwnym razie będziesz zmuszony dopełnić kolejnych formalności i będzie się z tym wiązało trochę zamieszania.

Plan zagospodarowania

Prawdziwym wyznacznikiem tego czy dana działka jest odpowiednia względem wstępnej koncepcji budowy, jest dokument planu zagospodarowania przestrzennego. Znajduje się tam ogólna klasyfikacja terenu, ale i precyzyjne warunki zabudowy. Należy się z tym zapoznać, gdyż może się okazać, iż przeznaczenie działki nie pozwoli na wybudowanie planowanego wstępnie domu, nawet jeśli same wymiary terenu wydają się odpowiednie. W kontekście mniej zabudowanych okolic, nie zaszkodzi zapoznanie się z ewentualnymi planami inwestycji w bezpośredniej okolicy. Nikt nie chce w końcu, żeby okazało się, iż za kilka lat koło wybudowanego domu powstanie trasa szybkiego ruchu czy fabryka.

Kwestie własnościowe

Przy tak dużych transakcjach trzeba mieć absolutną pewność w zakresie kwestii formalnych. Koniecznie sprawdź status prawny działki, a więc kto jest jej właścicielem i czy przypadkiem nie jest ona własnością kilku osób. Wtedy każda z nich ma prawo do pewnych roszczeń, co generuje skomplikowaną i potrafiącą ciągnąć się przez długi okres czasu sprawę. W księdze wieczystej znajdziesz poza tym informację o ewentualnych obciążeniach dotyczących działki.

Tanie działki budowlane na Prawobrzeżu w Szczecinie? Jak kształtują się ceny?

Ceny działek budowlanych w Szczecinie są dość konkurencyjne względem innych dużych miast w Polsce. Szczególnie tanie będą te na Prawobrzeżu, gdzie można znaleźć prawdziwe okazje. Stawki rosną po lewej stronie rzeki, gdzie widoczna jest także mniejsza liczba ofert. W tym rejonie też możesz jednak znaleźć atrakcyjne oraz korzystne finansowo propozycje.

Dużo ofert i atrakcyjne stawki na Prawobrzeżu. Jak wygląda to w innych rejonach?

Bardzo wiele ofert segmentów budowlanych dotyczy właśnie Prawobrzeża. Jest ich szczególnie dużo na wschodzie dzielnicy, a więc bliżej obrzeży miasta. Tam jest przy okazji najtaniej jeżeli chodzi o samo miasto, bo oczywiście na jeszcze lepsze stawki można liczyć w pobliskich miejscowościach, które nie zaliczają się już administracyjnie do Szczecina. Na Prawobrzeżu można też znaleźć propozycje trochę bliżej centralnych rejonów miasta, choćby na Dąbiu, natomiast wraz ze wzrostem atrakcyjności lokalizacji, wzrastają i oczekiwane przez sprzedających stawki. Po lewej stronie Odry trochę trudniej o grunt budowlany i będzie on droższy, lecz wciąż możesz znaleźć coś ciekawego, choćby w okolicach Warszewa.

Działki budowlane w Szczecinie i okolicach jako opłacalna inwestycja

Zauważalne jest, że dość duże grono osób traktuje działki budowlane w Szczecinie i okolicach jako inwestycje. Tym samym po ich nabyciu wcale nie zabierają się za budowę, lecz traktują je jako ulokowanie wolnego kapitału. To naprawdę dobry pomysł dla ludzi, którzy nie lubią ponosić nadmiernego ryzyka. Taka inwestycja będzie miała raczej charakter długoterminowy, natomiast po kilku latach można na niej przyzwoicie zarobić, jednocześnie na żadnym etapie nie martwiąc się o spożytkowane na ten cel środki, bo na pewno się zwrócą i to z nawiązką.

Bezpieczna lokata kapitału

Zabezpieczając swój majątek nikt nie chce przechowywać go bezczynnie, więc każdy szuka sposobów na inwestowanie, dzięki czemu można wypracować jeszcze dodatkowe pieniądze. Najwięcej zarabia się na rynku finansowym, lecz tam trzeba podejmować ryzyko i to czasem naprawdę duże, jeżeli liczysz na spory zarobek. Popularnym kierunkiem inwestycyjnym są nieruchomości, gdyż rynek jest stabilny. W tym segmencie ciekawym wyborem są właśnie działki, które uważa się za pewną i bezpieczną lokatę kapitału. Ceny nie ulegają dużym wahaniom, a zapotrzebowanie na grunty pod budowę się utrzymuje, więc w przyszłości nie będzie problemu ze spieniężeniem inwestycji.

Potencjalny zarobek i długoterminowy charakter inwestycji

Rynek działek jest stabilny, więc nie ulega dużym zmianom. Oznacza to oczywiście bezpieczeństwo, ale i fakt, że nie należy się nastawiać na szybki zarobek. Inwestując w tej kategorii pamiętaj, że ma to charakter długoterminowy. Ziemia zyskuje na wartości, ale stopniowo i powoli. Warto brać tutaj zatem pod uwagę perspektywę przynajmniej kilku lat - po nich z pewnością uda się jednak sprzedać działkę ze sporym zyskiem. W kontekście działek w Szczecinie największe zainteresowanie wzbudzają te budowlane. Można je znaleźć w różnych częściach miasta, natomiast naprawdę dużo ofert i to atrakcyjnych cenowo, dotyczy Prawobrzeża. Przed zakupem upewnij się czy teren i plany jego zagospodarowania odpowiadają zakładanej koncepcji. Propozycje takich działek znajdziesz natomiast na WGN.