Oferta działek na sprzedaż w Szczecinie jest dość zróżnicowana. Przeważają oczywiście te o charakterze budowlanym, który są najbardziej pożądane i najczęściej poszukiwane. Nie brakuje jednak gruntów inwestycyjnych, w lepszych lokalizacjach przeznaczanych pod duże działania deweloperskie oraz punkty handlowo-usługowe, a na peryferiach często służących pod magazyny czy zakłady produkcyjne. Wreszcie natrafić można na takie o charakterze rekreacyjnym, które cieszą się rosnącą popularnością. Jak wygląda sytuacja wymienionych działek na obecnym rynku?

Spis treści
Tereny pod kątem większych inwestycji
Ciekawe propozycje pod zabudowę mieszkalną na Prawobrzeżu
Jak wygląda sytuacja z terenami rekreacyjnymi?

Działki na sprzedaż w Szczecinie pod kątem inwestycyjnym

Poszukując działek na sprzedaż w Szczecinie, można znaleźć sporo propozycji gruntów inwestycyjnych. Pod tą nazwą mogą się kryć tereny o różnych możliwościach zagospodarowania. Niektóre są dedykowane pod duże działania mieszkaniowe deweloperów lub do utworzenia obiektów handlowych czy usługowych. Te zwykle położone są w dobrych lokalizacjach, w podobnych rejonach do działek typowo budowlanych. Bliżej obrzeży pojawiają się z kolei już propozycje bardziej przemysłowe, gdzie można wybudować biura, magazyny, a nawet zakłady gospodarcze.

Do czego mogą być przeznaczone?

Pod podaną nazwą gruntów inwestycyjnych mogą się kryć różne tereny. Niektóre dotyczą obszarów zbliżonych do standardowych parceli budowlanych, lecz wyznaczonych w większej skali. Mogą tam powstawać duże inwestycje deweloperskie, ale niejednokrotnie i większe obiekty o charakterze handlowo-usługowym. Do tego w tej grupie dochodzą działki typowo przemysłowe, których nie wykorzystuje się pod budynki mieszkalne, a pod magazyny i zakłady produkcyjne.

Gdzie się znajdują?

Wiele zależy od charakteru działki, a konkretnie tego, co jest dopuszczone w kontekście budowy na takim terenie. Niektóre grunty tego typu znajdują się na atrakcyjnych osiedlach w towarzystwie domów jednorodzinnych i bloków. Te przeznaczane są pod deweloperskie inwestycje mieszkaniowe i usługowe. Działki dedykowane obiektom przemysłowym najczęściej są wyznaczane raczej na obrzeżach, z prostej przyczyny - mogą one generować hałas i zanieczyszczenia, problematyczne dla okolicznych mieszkańców. Dodatkowo takie tereny są zwykle bardzo duże objętościowo, więc z reguły znajdują się nieco dalej od centrum miasta.

Atrakcyjne działki budowlane na sprzedaż na Prawobrzeżu w Szczecinie. Przykładem Wielgowo

Działki budowlane na sprzedaż na Prawobrzeżu w Szczecinie są dość popularne i występują w dużej liczbie, czego przykładem może być Wielgowo. Choćby teraz mamy w swojej bazie kilka propozycji z tej okolicy. Duża dostępność wynika ze sporej liczby wciąż niezabudowanych terenów. Można tam jednocześnie liczyć na dość korzystne stawki. Propozycje takich działek pojawiają się również w innych częściach miasta, choć w mniejszej częstotliwości. Z powodzeniem uda się jednak kupić obszar pod postawienie domu choćby na Gumieńcach.

Dużo ofert w dobrych cenach

Osoby planujące się budować chętnie spoglądają na Prawobrzeże, ponieważ jest tam dużo atrakcyjnych ofert, a do tego wiele z nich jest korzystne cenowo. Sama okolica sprzyja z kolei przygotowaniu domów jednorodzinnych, gdyż jest spokojniejsza od rejonów bliżej centrum i bardziej rozwiniętych osiedli na zachodzie miasta. Jednym z popularnych kierunków w tej dzielnicy stało się Wielgowo, gdzie można spotkać duże natężenie działek budowlanych do sprzedaży. Te pojawiają się jednak i w innych rejonach Prawobrzeża - zarówno bliżej centralnych obszarów miasta, jak i zdecydowanie na obrzeżach. Na te drugie także nie brakuje chętnych, gdyż dużo osób poszukuje naprawdę spokojnej okolicy, chcąc mieszkać w otoczeniu niewielkiego grona sąsiadów i obcować z naturą, jednocześnie wciąż znajdując się w niedalekiej odległości od typowo miejskiej zabudowy.

Gdzie jeszcze można znaleźć takie działki?

Duża liczba ofert na Prawobrzeżu nie oznacza, że działek pod budowę nie uda się znaleźć także po drugiej stronie miasta. Z wiadomych względów nie dotyczy to raczej centrum, ale z powodzeniem można już kupić taki teren na Gumieńcach czy nawet na Pogodnie. Dużo osób chętnie spogląda również na Warszewo, lecz liczba tego typu ogłoszeń z tej okolicy jest mniejsza i szybko one znikają, ze względu na ogromny popyt. Jednak na pewno można znaleźć działki o takim charakterze na nieco bardziej oddalonych osiedlach w tej części Szczecina.

Działka rekreacyjna
fot. pexels.com

Co z działkami rekreacyjnymi i ogrodowymi na sprzedaż w Szczecinie?

Działki rekreacyjne i ogrodowe na sprzedaż w Szczecinie zyskały na uznaniu w ostatnich latach. Wiąże się to z ogólną popularyzacją tego rozwiązania w skali całego kraju. Coraz więcej osób mieszkających na co dzień w blokach upatruje szansy na zorganizowanie sobie dodatkowego miejsca do odpoczynku w wolne dni, nieco na uboczu miasta i najlepiej w towarzystwie pięknej zieleni, umożliwiającej wypoczynek na łonie natury. W Szczecinie takie oferty pojawiają się regularnie, ale szybko znajdują się kupcy, więc trzeba uważnie monitorować rynek.

Czemu wzbudzają one tak duże zainteresowanie?

Prywatne tereny rekreacyjne od lat zyskują na uznaniu, a wybuch pandemii tylko spotęgował ten efekt, ponieważ wielu ludzi jeszcze bardziej doceniło aspekt posiadania własnej działki wypoczynkowej. W naszym kraju popularne są Rodzinne Ogrody Działkowe, choć można kupić i samodzielną nieruchomość do zagospodarowania rekreacyjnego. To świetny pomysł dla osób mieszkających w blokach, w których lokale nie mają ogrodów czy nawet obszernego balkonu. W cieplejszych miesiącach taka działka daje możliwość odpoczynku od miejskiego zgiełku i pozwala zrelaksować się w spokojnej atmosferze.

Jak prezentuje się ich dostępność w Szczecinie?

W Szczecinie pojawiają się oczywiście ogłoszenia dotyczące tego typu działek na sprzedaż, lecz trzeba mieć na uwadze, że popyt na takie tereny jest bardzo duży, zatem oferty szybko znikają z rynku. Planując taki zakup, trzeba zatem uważnie śledzić wpływające oferty, ale po jakimś czasie powinno się znaleźć zadowalający ogródek działkowy lub prywatny teren pod własną zabudowę letniskową. Propozycji można upatrywać na Gumieńcach i innych osiedlach znajdujących się nieco bardziej na uboczu, gdzie wciąż widać dużo terenów zielonych. Sytuacja w segmencie działek na sprzedaż w Szczecinie jest dosyć interesująca, gdyż można tu napotkać tereny o różnym charakterze. Najwięcej jest tych budowlanych, ale nie brakuje i inwestycyjnych, a nawet rekreacyjnych, choć te ostatnie są szybko wykupywane. Osoby nastawione na budowę domu mogą spoglądać na ogłoszenia z Prawobrzeża, gdzie widocznych jest najwięcej korzystnych ofert pod taką zabudowę. Polecamy wybór działek dostępnych w bazie Wielkiej Giełdy Nieruchomości.