Ile kosztują działki budowlane w Szczecinie? Bardzo ważnym czynnikiem jest lokalizacja. Najwięcej trzeba zapłacić za grunty uznawane za najatrakcyjniejsze pod względem mieszkalnym, czyli bliżej centralnych rejonów miasta i dobrze z nim połączone. Taniej będzie w dalszych częściach Prawobrzeża czy na nawet poza samym miastem, lecz w jego pobliżu. Oprócz tego liczy się kilka aspektów dotyczących samego terenu i jego otoczenia. Przegląd ciekawych propozycji znajdziesz w bazie WGN.

Spis treści
Gdzie ceny są najniższe, a gdzie najwyższe?
Istotna kwestia lokalizacji
W jakich okolicach obowiązują lepsze stawki?
Jakie inne czynniki wpływają na cenę?
Parametry działki
Najbliższa okolica
Zabudowa
Dostęp do mediów

Tanie działki budowlane na Prawobrzeżu i w okolicach Szczecina, a droższe w atrakcyjnych rejonach, takich jak Warszewo?

Przyjęło się, że tanie działki budowlane można znaleźć raczej na Prawobrzeżu i w okolicach Szczecina, podczas gdy rejony takie jak Warszewo czy Gumieńce to obszary o wyraźnie podwyższonych stawkach. Rzeczywiście znajduje to przełożenie w rzeczywistości. Szczególnie z perspektywy prywatnych nabywców zarówno ceny, jak i dostępność gruntów pod budowy jest zdecydowanie korzystniejsza właśnie po prawej stronie Odry lub w miejscowościach sąsiadujących z miastem. Wielu osobom to jednak odpowiada, gdyż chcą one postawić domy w spokojniejszej okolicy. Na oferty z najatrakcyjniejszych osiedli często wyczekują z kolei deweloperzy.

Lokalizacja a stawki

Podobnie jak w przypadku większości nieruchomości, przy działkach kluczowe znaczenie odgrywa lokalizacja. Co naturalne najdroższe są te w dużych miastach i ich okolicach, lecz rozróżnienie cenowe widać również w obrębie samych dzielnic poszczególnych aglomeracji. Zwykle trudno jest znaleźć takie oferty dotyczące terenów bliżej centrum, bo jeśli się one pojawiają to są pomyślane raczej o większej zabudowie pod hotele czy inwestycje mieszkalne, ale od deweloperów. W Szczecinie znajduje się jednak kilka osiedli ocenianych jako atrakcyjne do zamieszkania, w których można znaleźć propozycje gruntów pod budynki jednorodzinne. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć własny dom, nie tracąc atutów związanych z mieszkaniem w ścisłym mieście. Trzeba się jednak wtedy liczyć z wyraźnie wyższymi stawkami za metr kwadratowy takiej działki. W kontekście czynników lokalizacyjnych bierze się także pod uwagę te pośrednie, a więc fakt lokalnej infrastruktury w danym rejonie czy połączeń komunikacyjnych.

Gdzie będzie taniej?

Prawobrzeże jest uznawane za fragment Szczecina z potencjałem rozwojowym, lecz na ten moment w większości uważanym za nieco mniej atrakcyjny rejon miasta, z wyłączeniem niektórych osiedli. Jednocześnie daje to sporo możliwości budowlanych, gdyż jest tam jeszcze dostępnych wiele terenów. To dobry wybór dla nabywców poszukujących spokoju, ale i atrakcyjnej ceny. Stawki będą tam wyraźnie niższe, zaczynając się już od pułapu 130-150 zł/m2. Dość podobnie prezentuje się to w miejscowościach poza samym Szczecinem, lecz pozostających w jego bliskim sąsiedztwie. Z terenów po drugiej stronie rzeki na pewno zainteresowanie wzbudza Warszewo czy położony obok Osów. Trzeba się jednak liczyć ze znacząco wyższymi cenami, co widać na przykładzie oferty właśnie z Osowa, która znajduje się aktualnie w bazie WGN i gdzie stawka wynosi nieco ponad 300 zł/m2. Być może jeszcze bardziej pożądaną lokalizacją są Gumieńce, choć na oferty z tej okolicy bardzo szybko znajdują się chętni.

Prace na działce budowlanej
fot. pixabay.com

Co jeszcze wpływa na ceny działek budowlanych w Szczecinie?

Ceny działek budowlanych w Szczecinie są uzależnione od kilku istotnych czynników poza samą lokalizacją. Tym absolutnie podstawowym jest rozmiar terenu i jego ukształtowanie, co może ułatwiać lub utrudniać koncepcje dotyczące budowy. Stawka spadnie, gdy w okolicy znajdują się obiekty, które mogą wpływać niekorzystnie na jakość życia w tym rejonie, generując choćby duży hałas czy zanieczyszczenia. Istotnym aspektem jest ewentualna zabudowa na samym terenie oraz tuż przy nim, przede wszystkim w zakresie drogi dojazdowej. Wreszcie cenniejsze są również działki do których doprowadzono już media, ponieważ jest to spore ułatwienie dla przyszłego właściciela.

Wielkość i kształt działki

Dla cen gruntów istotnymi czynnikami są rozmiar i kształt działki. W kontekście tych budowlanych zdecydowanie najbardziej poszukiwane są prostokątne, ponieważ są one najłatwiejsze do zabudowy, co winduje jednak w górę cenę samych terenów. Stawka spada, gdy obszar przyjmuje inną formę, choćby trapezu czy tym bardziej trójkąta. W takim przypadku rozplanowanie domu tak, żeby przygotować jeszcze funkcjonalny ogród czy altanę, bywa już większym wyzwaniem. Przy okazji ważnym punktem będzie sama jakość gruntu. Przede wszystkim wiodącym pytaniem jest to czy nie jest to obszar podmokły, ponieważ będzie to generowało zdecydowanie większe zaawansowanie prac budowlanych. Właściciele tego typu działek zwykle oferują je po promocyjnych cenach, w dużej mierze licząc na fakt, iż ktoś zachwycony niską ceną, nie sprawdzi dokładnie terenu przed sfinalizowaniem transakcji.

Otoczenie

Na cenę z pewnością wpłynie otoczenie działki, a więc sąsiadujące budynki czy sam charakter okolicy. Zwykle droższe są parcele w rejonie w którym powstało już dużo domów jednorodzinnych, bo świadczy to o jakości gruntów i samego życia w takim miejscu. Sytuację zdecydowanie pogorszają z kolei wszelkie obiekty w niedalekim sąsiedztwie, które mogą się wiązać z hałasem, przykrymi zapachami czy zanieczyszczeniami, ponieważ utrudniają one potem życie mieszkańcom. Cena spada zatem, gdy w pobliżu znajdują się fabryki, magazyny czy zakłady produkcyjne, w szczególności spożywcze. Warto zweryfikować także plan zagospodarowania terenu, gdyż może się okazać, że tego typu inwestycje mają tam powstać w przeciągu paru najbliższych lat.

Infrastruktura

Zdarza się, że działki budowlane są sprzedawane z istniejącymi już na nich budynkami lub ich fragmentami, co rzecz jasna winduje cenę w górę, jeśli nie są to elementy całkowicie do rozebrania. W perspektywie infrastruktury najważniejsze jest jednak to, czy do nieruchomości prowadzi bezpośrednia droga dojazdowa. Cena wzrasta również zależnie od jej stanu technicznego. W przypadku drogi wewnętrznej dodatkowo może zachodzić sytuacja w której kupujący staje się jej właścicielem lub jedynie zyskuje prawo do przejeżdżania taką drogą (służebność przejazdu). Bardziej pożądany jest rzecz jasna pierwszy wariant, który automatycznie podnosi jednak i cenę, jakiej oczekuje sprzedający.

Uzbrojenie

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest uzbrojenie działki. Chodzi w tym przypadku o doprowadzenie wody, gazu, prądu czy dostęp do kanalizacji. Ten punkt jest dla wielu kupców elementarnym warunkiem podjęcia się negocjacji. Wynika to z faktu, że samodzielne zadbanie o takie rzeczy może być bardzo problematyczne, kosztując zarówno dużo pieniędzy, jak i czasu. Jeśli okaże się, że linie zasilające są znacząco oddalone, to doprowadzenie mediów na taki teren może być kłopotliwe i generować opłaty, które znacząco podnoszą potem koszt całej inwestycji. Ceny działek w Szczecinie są uzależnione w dużej mierze od lokalizacji. Zwykle te tańsze można znaleźć na Prawobrzeżu czy w samych okolicach miasta. Na stawki wpływa też szereg aspektów dotyczących samego terenu, a w szczególności jego dostosowania pod komfortową budowę. Propozycje terenów pod zabudowy mieszkalne znajdziesz na Wielkiej Giełdzie Nieruchomości.